Zaczęło się od BackRub

Stare logo Google

Dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda praktycznie nie miało już żadnej gotówki. Właśnie kupili terabajt pamięci, co kompletnie wyczyściło konta ich kart kredytowych. Jak wielu młodych naukowców czuli, że ich wynalazek jest ciekawy i chcieli go sprzedać.

BackRub był unikalnym rozwiązaniem do analizy linków prowadzących do określonej strony. Pomimo iż był to czas internetowej gorączki, dwóch młodych naukowców myślało bardziej o sprzedaży pomysłu niż tworzeniu własnego przedsięwzięcia. Życie spłatało im figla, niezłego figla.

– Chłopaki, stwórzcie przedsiębiorstwo, dopracujcie technologie, jak będzie skalowalna to pogadamy – poradził im ich przyjaciel, też absolwent Stanfroda – David Filo, pomysłodawca i założyciel…Yahoo!

Innych zupełnie nie interesował wynalazek dwóch doktorantów.

– Wystarczy nam, że w 80 procentach jesteśmy tak dobrzy jak nasi konkurenci. Zresztą naszych użytkowników specjalnie nie interesuje przeszukiwanie sieci – powiedział dwóm doktorantom szef jednej z ówczesnych gwiazd internetowego biznesu.

Nic dziwnego, że niektóre z tych firm już nie istnieją a w innych zarządy zostały zmienione.

Nie zrażeni pierwszymi porażkami, Larry i Sergey natrafili na Andy Bechtolsheim, jednego z założycieli firm Sun. Ten natychmiast zorientował się w genialności rozwiązania, wyciągnął czek i zapytał jaką nazwy firmy ma wypisać?

Google Inc. – podali młodzi ludzie i natychmiast zaczęli się martwić, że przecież taka firma nie istnieje, mało tego, nawet nie chcieli jej zakłądać. Koniec końców Lawrance Page i Sergey Brin zebrali wśród innych inwestorów i rodziny nieco ponad milion dolarów. Dziś są miliarderami, a ich pomysł kiedyś zwany BackRub a dziś Google jest już nie tylko wyszukiwarką ale przede wszystkim doskonałą maszynką do…zarabiania pieniędzy. Sami doktoranci zarabiają dziś symbolicznego dolara miesięcznie.

Tymczasem wszystko zaczęło się od naukowego projektu realizowanego przez kilku doktorantów. Dysponowali oni kilkoma komputerami, których parametry wywołują dziś salwę śmiechu. Intel dostarczył dwa dwuprocesorowe maszyny z Pentium II 300 MHz. Cztero procesorowy RS6000, to donacja IBM. Równiez Sun dał do pracy młodym naukowcom kilka sztuk sprzętu komputerowego m.in. Sun Ultra II.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Podstawowym systemem operacyjnym był Linux skrypty zarządzające wyszukiwarką napisano w języku o dość groźnej nazwie: Python.

 
comments powered by Disqus