Notatnik wg. Google

google-notebook-logo.gifZapowiedzieli i dotrzymail słowa. W ubiegłym tygodniu, podczas tak zwanego Google Press Day, Google pokazał kilka nowych serwisów i zapowiedział na przyszły tydzień (czyli obecny) premierę Google Notebook. Przedpołudniem czasu polskiego serwis ruszył.

Google Notebook jak sama nazwa wskazuje to notatnik, tyle że internetowy. To znaczy, że wszystkie zapisane w nim elementy znajdują się na serwerach Google i oczywiście dostępne są w dowolnym momencie, z dowolnego komputera.

Notes można zapełniać na kilka sposobów:

  • wprowadzając notatki ręcznie (mało oryginalne 🙂 )
  • zaznaczając dowolny tekst, grafikę czy inny element strony i zapamiętując ją w notesie

Informacje można w dowolny sposób katalogować i co ważne, udostępniać publicznie. Zastosowań Gnotebooka są tysiące. Mozna na przykłąd zapamiętywać ciekawe oferty wakacyjne, materiały znalezione w internecie, a dotyczące interesujących nas tematów. Praktycznie jedynym ograniczeniem jest…wyobraźnia.

Gnotebook wymaga zainstalowamia niewielkiego plugina (do Firefoksa). Działa też pod IE, ale najprawdopodobniej już nie pod Operą. Oczywiście aby z niego korzystać trzeba mieć konto w Googlu, ale obecnie to już nie problem – można je zalożyć podczas logowania się do Gnotebooka.

Now serwis Googla to nie pierwszy tego typu notes w internecie. Można nawet powiedzieć, że najprawdopodobniej Google nieco „podpatrzył” i skorzystał z doświadczeń Scrapbook, niezwykle popualrnego plugina do Firefoksa. Podpatrzył ideę, ale przerobił ją na swoją modłę. Jedyną, ale za to znaczącą różnicą pomiędzy Gnotebook a Scrapbookiem jest fakt, że ten ostatni zapisuje informacje lokalnie, na dysku użytkownika.

 
comments powered by Disqus