Edytor, arkusz…świat według Google

-logogspreadsheets.gifZgodnie z wczesniejszymi zapowiedziami Google udostępnił dziś nową aplikację Google Spreadsheet (arkusz kalkulacyjny). Zgodnie ze strategią jest ona oczywiście w wersji beta, a możliwośc rejestracji sprowadza się do zasady kto pierwszy, ten ma :-).

Rejestracja odbywa się na specjalnej [-logogspreadsheets.gifZgodnie z wczesniejszymi zapowiedziami Google udostępnił dziś nową aplikację Google Spreadsheet (arkusz kalkulacyjny). Zgodnie ze strategią jest ona oczywiście w wersji beta, a możliwośc rejestracji sprowadza się do zasady kto pierwszy, ten ma :-).

Rejestracja odbywa się na specjalnej]2 , najpierw się zarejestruj, a później skończ czytać :-).

Strategia Google w aplikacjach biurowych jest prosta:

  • aplikacje biurowe powinny być proste bez zbednych ilości funkcji, których większośc i tak nie używa.
  • najważniejsze jest dostęp online do każdej aplikacji i możliwość pracy grupowej
  • dokumenty aplikacji powinny być dostępne z każdego miejsca na świecie, czyli praktycznie znajdować się na serwerach Gogle.

Google Spreadsheet jest prawdopodobnie dziełem programistów firmy

Upstartle, twóców sieciowego edytora tekstów Writely, która kilka miesięcy temu kupił Google.

GSpreadsheet jest rzeczywiście bardzo prosty w działaniu. Pozwala importować i eksportować dane w formacie xls (MS Excel) i csv,. Posiada proste funkcje formatowania, porzadkowania (sortowania) oraz możliwość wstawiania funkcji. Co ciekawe, GSpreadsheet integruje się z GTalk (komunikatorem Googla).

google-spread1.gif

Z pewnością nie jest to program do zaawansowanych zastosowań, ale przeciętnemu użytkownikowi z powodzeniem zastąpi Excela.

Jak już wspmniałem wczesniej wersję beta mogą używac osoby, które zarejstrowały się. Google zastrzega, że udostępni ograniczoną ilość kont. Jesli jednak ktoś nie zdążył, to zawsze istnieje możliwośc otrzymania od zarejestrowanych użytkowników tzw. zaproszenia.

 
comments powered by Disqus