Kaczynski na aukcji

Unabomber-sketchUnabomber-sketch Hosted on Zooomr

Będzie można kupić na aukcji: książki, narzędzia, ubrania i dwa kalendarze z notatkami Kaczynskiego…

Theodora, znanego szerzej jako Unabomber – na początku sierpnia postanowił sędzia federalny USA, Garland Burrell.

Teodor Kaczyński to postać tragiczna i dziś już trochę zapomniana. Bardzo zdolny naukowiec (matematyk), który doszedł do wniosku, że postęp techniczny prowadzi do zła i może spowodować zniszczenie świata.

Postanowił z tym walczyć. Początkowo, że się tak wyrażę w sposób pokojowy, by następnie przejść w latach 1978 – 1995 do wysyłania bomb w listach do słynnych naukowców. Od jego listów zginęły 3 osoby a ponad 20 zostało mniej lub ciężej rannych.

Przez blisko 20 lat amerykańska policja nie była w stanie go wykryć. Śledztwu nadano kryptonimem „Unabomber” (UNiversity and Ariline Bombings)- stąd też jego słynny przydomek.

Przełom w śledztwie nastąpił gdy we wrześniu 1995 roku redakcje The New York Times i Washington Post po wielu latach odmawiania, w obawie przed kolejnymi zamachami zdecydowały się opublikować liczący 35 tys. słów „Manifest”. Treść a szczególnie poglądy autora „Manifestu” zainteresowały brata Kaczyńskiego, który postanowił podzielić się swoimi wątpliwościami z FBI. Szybko namierzono i aresztowano Kaczynskiego, który mieszkał w niewielkim domku kempingowym w lasach Montany. Po procesie został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia.

Sprawa Kaczynskiego była niezwykle głośna zarówno w mediach jak i w internecie. Był to pierwszy przypadek kiedy ogólnoamerykańskie media ugieły się przed żądaniem terrostycznym. W 95 roku przypadek Unabombera szeroko opisywał dodatek „Komputery i Biuro” Gazety Wyborczej (pracowałem w nim).

W Europie szybko o Kaczynskim zapomniano. W Stanach praktycznie każdy wie kto to był, chociaż jego zbrodniczą działalność z pewnością przyćmiły zamachy na World Trade Center.

Sędzia wydał zgodę na sprzedaż osobistych rzeczy Kaczynskiego bo ma on do spłacenia olbrzymie odszkodowania dla ofiar i rodzin ofiar swoich zamachów, którego oczywiście nigdy nie spłaci.

Więcej na temat Kaczyńskiego znajdziesz na stronach Wikipedii oraz tu i tu

Na rysunku portret pamięciowy FBI przedstawiający Theodore Kaczynskiego. Tutaj więcej jego zdjęć przed i po aresztowaniu.

 
comments powered by Disqus