Alfabet Galby

Blog prawicowego blogera Galby prawie zawsze przeglądam. Autor pisze bardzo sprawnie i ciekawie, chociaż nieraz go niestety ponosi. Lubię perełki jakie od czasu do czasu się tam pojawiają. Taką perełką z pewnością jest – przynajmniej dla mnie – wpis Alfabet zbrodni i kompromitacji IV RP. (Uwaga: zdeklarowani przeciwnicy IV RP nie powinni czytać!)

Szczególnie podobają mi się dwa hasła:

Elżbieta II – tytularna przywódczyni Jamajki. Na Jamajce wydają najlepsze na świecie gazety. Dlatego przywódcy opozycji, zwłaszcza B.Komorowski, zaczynają dzień właśnie od sprawdzenia co o Polsce piszą w Kingston (stolica Jamajki).

Celne, pozornie mało polityczne, a oddające doskonale sposób postępowania mediów i polityków przeciwnych tzw. IV RP.

Yeti – „Wołanie do Yeti” to tytuł pierwszego (1957) tomiku poezji Wisławy Szymborskiej, autorka jest poetką i autorytetem, podpisuje listy otwarte, naraża się na gniew reżimu i walczy o Demokrację. Przed „Wołaniem do Yeti” niczego nie wydawała. Kto twierdzi inaczej ten jest chorym draniem o „bystrym oku snajpera”. Wracając do tomiku: trwają badania prowadzone przez zespół najwybitniejszych naukowców, które mają dać odpowiedź na pytanie, dlaczego na wołanie noblistki skierowane do Yeti odpowiedział Aleksander Kwaśniewski.

Naprawdę piękne. Tak się składa, że miałem okazje w latach 70. poznać krakowskie środowisko literackie i widziałem na własne oczy mizdrzenie się do przedstawicieli jednej z partii :-), usilne starania o zdobycie talonu na wymarzone autko itp. zachowania, niektórych z prominentnych przedstawicieli literackiej bohemy. O dziełach niektórych jak to teraz młodzież mówi „tfurców” lepiej nie mówić. Zainteresowanych odsyłam do bibliotek, a w szczególności lektury ówczesnych pism literackich.

 
comments powered by Disqus