GMail 2. Czy aby na pewno nowa wersja?

W ubiegłym tygodniu Google rozpoczął wprowadzanie nowych funkcjonalności do Gmail. Kilka światowych blogów mówi o wersji 2 popularnej poczty. Chyba jednak trochę na wyrost.

Tradycyjnie już nowe funkcjonalności wprowadzane są sukcesywnie. Wczoraj na jednym z kont w końcu dostrzegłem link „Older version” – to znak, że moje konto też zostało zaktualizowane. Nowości są… trzy. Przynajmniej tyle zauważyłem.

  • wczytywanie w tle zawartości maili w skrzynce
  • nowy menedżer kontaktów
  • drobne usprawnienie umożliwiające skorzystanie z funkcji: wyślij mail, czat lub zadzwoń – bezpośrednio ze skrzynki pocztowej.

Wczytywanie maili to pomysł dość fajny, chociaż nieco spowalniający uruchamianie poczty. Oczywiście tempo zależne jest od ilości i wielkości maili w skrzynce i szybkości połączenia z internetem. Zapewne jest to wstęp do zastosowania technologii Google Gears, dzięki której będzie można korzystać z poczty bez połączenia z siecią. Jest to jedna z ostatnich funkcji, której mi wyraźnie brak w Gmailu.

Nowy menedżer kontaktów to chyba najważniejsza zmiana i od dawna postulowana przez użytkowników.

Poprzedni był po prostu kiepski, szczególnie jeśli ktoś zarządzał książką większą niż kilka, kilkanaście adresów. Oprócz prostego zarządzania aktualnymi adresami, które można szybko i bez problemów przenosić pomiędzy grupami dodano kilka nowych funkcjonalności w samej wizytówce. Można teraz dodawać dowolną ilość kont komunikatorów czy adresów. W prosty i intuicyjny sposób podglądniemy historię kontaktów z daną osobą (maile i czaty).

Najmniej cieszy mnie trzecia z nowości, czyli możliwość użycia kilku funkcji bezpośrednio ze skrzynki pocztowej.

Wystarczy najechać na dowolny mail, by po chwili ukazało się niewielkie okienko pozwalające napisać maila, wysłać czata czy zadzwonić. Niby fajne, ale jakoś do mnie nie przemawia.

W sumie trochę jestem zawiedziony. Od kilku tygodni zapowiadano dużo zmian, z których tak naprawdę ważnych są tylko dwie: wsparcie dla IMAP i nowy menedżer kontaktów.

 
comments powered by Disqus