Przykry błąd w nowej wersji WordPressa

Google's new social networking site

Creative Commons License photo credit: solbronumberone

Pojawiła się nowa wersja WordPressa a z nim dla wielu – szczególnie mało doświadczonych w hackowaniu blogerów – kłopot: poprawne generowanie permalinków. W efekcie czytelnicy mogą zamiast nowej notki zobaczyć błąd…404. Może to poważnie wpływać na oglądalność zarówno bezpośrednich odwiedzin jak i tych z np. Googla.

Problem polega w generowaniu permalinku. Standardowo w WordPress adres notki przybiera format mało praktyczny np.  „http://www.dziennikarz.pl/?p=123” dlatego wielu blogerów zamienia go na lepiej indeksowany i pozycjonowany np.  „http://www.dziennikarz.pl/index.php/2008/07/16/sample-post/” .   No i tu pojawia się problem. Po upgradzie do wersji 2.6 te lepiej pozycjonowane czyli zawierające „index.php” przestają być widoczne, to znaczy po ich kliknięciu pojawia się owy błąd „404”.  Osobiście problem zauważyłem dopiero przed chwilą, już miałem zgłosić… gdy zobaczyłem, że sprawa jest znana.

Całe szczęście, że rozwiązanie problemu jest banalnie proste. Wystarczy w ustawieniach permalinków dopisać (ustawienia opcjonalne) „category” oraz „tag” i wszystko wraca do normy.

Innym sposobem, którego nie próbowałem, ale opisane jest w na forum WP, to usunięcie owego „index.php”.

Problem jak piszą w wyjaśnieniu twórcy WP leżał w błędnym opracowaniu rozwiązania permalinków aby były kompatybilne z serwerami IIS. Błąd ma być ostatecznie usunięty w kolejnej wersji WordPress.

Zemanta Pixie
 
comments powered by Disqus