Twitter dla dziennikarzy

Jedną z rzeczy, której brakuje krakowskiemu oddziałowi Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich jest kontakt z młodymi ludźmi i nowymi nurtami w świecie mediów. Temu m.in. ma służyć cykl spotkań w czasie których młodzi i starsi dziennikarze mogą wspólnie, przedstawiając zapewne różne punkty widzenia, podyskutować na różne tematy. Pierwsze spotkanie poświęcone było fenomenowi Twittera – serwisu, który każdy amerykański dziennikarz zna i używa.

Spotkanie odbyło się 25 grudnia, w niewyremontowanym jeszcze krakowskim klubie Pod Gruszą -tradycyjnym miejscem spotkania tutejszych dziennikarzy. Było kameralnie, czyli przyszło 8 osób 🙂 Z czego 3 to moi znajomi, czyli sukces frekwencyjny to nie był. Jednak te kilka osób potrafiło fajnie porozmawiać na różne tematy związane z takimi jak Twitter serwisami.

Oczywiście w kontekście Twittera padły, bo musiały zastrzeżenia dotyczące wiarygodności informacji. Jeśli każdy może wysłać dowolną informację i to do tego praktycznie do dowolnej osoby, która ma konto na Twitterze – w tym do dziennikarzy, to rodzi to pokusę by oszukać jednego czy drugiego redaktora podsuwając mu jakąś zmyśloną czy po prostu sensacyjną i nieprawdziwą informację. Takie rzeczy się zdarzają ale w mojej opinii jeśli dziennikarz zachowa podstawowe zasady warsztatu, to raczej nie da się nabrać w tak prosty sposób.

Padło też stwierdzenie, że wszystkie nowinki jak gadżety, serwisy internetowe odciągają nas od normalnego fizycznego kontaktu z innymi ludźmi. Mamy więcej znajomych, ale niektórych z nich nie widzieliśmy na oczy. Nie zobaczyliśmy i często nie zobaczymy jak naprawdę wyglądają, nie dowiemy się czy ciekawie opowiadają itp. Znamy ich z nicków, loginów i innych atrybutów współczesnego świata.

Poniżej krótka prezentacja jaką przygotowałem na to spotkanie.

 
comments powered by Disqus