„Reporterzy bez Granic” apelują do Izraela: wypuście dziennikarzy!

Francuska organizacja „Reporterzy bez Granic” broniąca m.in. dziennikarzy przed prześladowaniem z racji wykonywania ich zawodu zaapelowała o natychmiastowe wypuszczenie z więzienia dziennikarzy aresztowanych podczas wczorajszego (31-05-2000) ataku komandosów izraelskich na statki wiozące pomoc humanitarną do strefy Gazy. Do ataków na dziennikarzy dochodzi również w samym Izraelu – podają RbG.

Według dziennikarskiej organizacji uwięzionych przez Izraelczyków może być co najmniej 15 dziennikarzy. Zostali oni aresztowani wraz z działaczami organizacji humanitarnych, którzy na statkach udali się by złamać nielegalną izraelską blokadę strefy Gazy.

Wiadomo, że wśród zatrzymanych są:

• Reporter Svetoslav Ivanov i kamerzysta Valentin Vassilev z bułgarskiej telewizji BTV

Muna Shester z Kuwejckiej Agencji Prasowej __(KUNA)

Talat Hussain, prezenter w pakistańskiej Aaj TV

• korespondent Sydney Morning Herald Paul McGeough i fotograf Kate Geraghty.

Al Jazeera korespondent Abbas Nasser i operator Isaam Zaatar

Mario Damolin, wolny strzelec pracujący dla Frankfurter Allgemeine Zeitung.

David Segarra z TeleSUR

• Dziennikarz Ayse Sarioglu z gazety Taraf

• Reporter Murat Palavar z islamskiej gazety Yeni Safak (New Dawn)

TVNET szef działu zagranicznego Sümeyye Ertekin, producent Ümit Sönmez i operator Ersin Esen.

Wśród zatrzymanych i nadal przetrzymywanych jest polsko-brytyjska dziennikarka Ewa Jasiewicz. Najprawdopodobniej jednak jest zaliczana przez władze izraelskie nie jako dziennikarka, ale raczej aktywistka ruchu obrony praw człowieka.

Sytuacja zatrzymanych jest niejasna. Zwolnieni dotychczas działacze opowiadają o horrorze. Izraelscy żołnierze poddali ich wielokrotnym kontrolom osobistym, niektóre z osób zostały pobite np. za odmowę zrobienia odcisku palca. Zatrzymani pozbawieni byli jedzenia i picia.

RbG donosi również, że w tym samym dniu kiedy komandosi napadli na statki w porcie gdzie miały przypłynąć pobita została przez nieznanych Izraelczyków (cywilów) ekipa stacji AlJaazira.

31 maja o świcie komandosi izraelscy na wodach międzynarodowych ok. 70 mil morskich od Gazy zaatakowali statki próbujące złamać blokadę morską strefy Gazy. Wywiązała się bójka, żołnierze izraelscy użyli broni. Zginęło 9 osób a kilkanaście zostało rannych

 
comments powered by Disqus