Googlowe widzenie moich znajomych

Czy da się przenieść nasze relacje z życia, interakcje ze znajomymi, wzajemne więzi do internetu? Facebook próbuje, ale jak na razie z marnym skutkiem. Tymczasem od kilku tygodni po sieci krążą plotki, że Google planuje wprowadzić rozwiązanie, które ma być konkurencja dla Facebooka, a właściwie niektórych jego rozwiązań.

W która stronę idzie filozofia Googla możemy się domyślać z opublikowanej kilka dni temu wielkie (ponad 200 slajdów), ale niezwykle ciekawej prezentacji Paula Adamsa.

Ten pracownik Googla w prezentacji pt. „The Real Live Social Network” w piękny i niezwykle prosty sposób porządkuje wiedzę o sieciach społecznych, wskazując przy tym kilka kluczowych problemów do rozwiązania jakie stoją przed każdym twórcą takich aplikacji. Wiele przykładów problemów do rozwiązania pochodzi z Facebooka, inne sa efektem prac działu R&D czu UX Googla.

Na początku Adams pokazuje rzecz w życiu „realnym” oczywistą: każdy z nas posiada grupy przyjaciół. „Grupy” a nie jedną grupę jak w Facebooku. Z grupami tymi kontaktujemy się w rożny sposób i na różnym poziomie intensywności. Co gorsze, niektórzy członkowie tych grup są dla nas ważniejsi, inni mniej. Z tymi ważniejszymi częściej się kontaktujemy i mają na nas większy wpływ np. poprzez to, że liczymy się z ich zdaniem przy preferencjach zakupowych.

Paul Adams "The Real Live social Networks"

Kluczem do odzwierciedlenia „realnych” grup w świecie internetu są funkcje zarządzania prywatnością. A więc w przypadku sieci społecznych np. narzędzia, które umożliwiają określenie stopnia więzi pomiędzy nami a osobami w naszej grupie. Przykładem może być możliwość lepszej ekspozycji osób z którymi często się komunikujemy a „gorszej” lub żadnej takich, którzy nas specjalnie nie interesują. Adams nie mówi tego wprost, ale to się podskórnie czuje, że kto zrobi prostszy, bardziej intuicyjny i skuteczny system zarządzania prywatnością na poziomie grup społecznych, ten wygra.

To jakby – w dużym skrócie „kręgosłup” i to mocno okrojony prezentacji Adamsa. Warto poświęcić na jej przeglądniecie sporą chwilkę 🙂 czasu (217 slajdów!), bo nie tylko porządkuje i wzbogaca  wiedzę każdego na temat sieci społecznych. Zawiera też mnóstwo uwag przydatnych np. przy projektowaniu serwisów i ich layoutu. No i to kopalnia wiedzy na temat społecznych zachowań ludzi w „realu” jak i „internecie”.

Poniżej prezentacja Paula Adamsa

The Real Life Social Network v2

<div style="padding: 5px 0 12px;">
  View more <a href="http://www.slideshare.net/">documents</a> from <a href="http://www.slideshare.net/padday">Paul Adams</a>.
</div>

 
comments powered by Disqus