Dziennikarze w wyborach 2011

W tegorocznych wyborach parlamentarnych (2011 rok) staruje spora, bo 85. osobowa reprezentacja dziennikarzy. Są wśród nich postaci ogólnie znane jak Joanna Kluzik-Rostowska czy Jerzy Wenderlich, ale większość nazwisk – przynajmniej mnie – nic nie mówi. Jakie są ich szanse? Które partie reprezentują? To kilka pytań na które znalazłem odpowiedź robiąc niewielki data mining 🙂 na danych Państwowej Komisji Wyborczej.

Wszyscy kandydaci na posłów reprezentują około tysiąc zawodów, z czego osoby, które w rubryce zawód podały „dziennikarz”, „dziennikarka” czy „publicysta” stanowią nieco ponad 8 proc. (85 osób). Więcej jest mężczyzn (50) niż kobiet (35).

Największą grupę dziennikarzy ma na swoich listach KW Prawa i Sprawiedliwości (21 proc.). Zaskakujące jest drugie miejsce KW Ruchu Palikota(17 proc.). Zaskakujące, bo startowanie z tej listy zaufania raczej nie budzi. Jaki Palikot jest każdy mógł się przekonać. Trzecie miejsce zajmuje KW Platfromy Obywatelskiej (16 proc.).

 

Ciekawie wygląda sprawa przynależności partyjnej kandydatów. Blisko 40 proc. deklaruje się jako bezpartyjni. Przynależność do Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości deklaruje równo po 12,9 proc. dziennikarzy – kandydatów. Nieco ponad 10 proc. deklaruje, że jest członkami Ruchu Poparcia Palikota.

Ciekawostką jest kandydatura red. Lecha Fabiańczyka z Koszalina, który jest członkiem…Komunistycznej Partii Polski.

 

Najwięcej dziennikarzy mieszka w Warszawie. Wiadomo, stolica w kraju scentralizowanym jak Polska jest miejscem, gdzie najszybciej – chociaż nie najłatwiej zrobić karierę. Drugim miejsce gdzie mieszka najwięcej dziennikarzy – kandydatów jest Łodź; trzecim jest Gdańsk.

 

Miejsce zamieszkania nie zawsze pokrywa się z miejscem z którego kandydat startuje. Najpopularniejszym miastem jest oczywiście Warszawa. Tu startuje 18 dziennikarzy. Drugie miejsce zajmuje Łódź, gdzie swoich szans szuka 6 dziennikarzy. Sporo bo 5 dziennikarzy mają szanse wybrać wyborcy w Gdyni.

Tylko dwie partie: Ruch Palikota (1 kandydat) oraz Polska Partia Pracy – Sierpień 80 (2 kandydatów) zdecydowały się umieścić dziennikarzy na pierwszym miejscu na listach wyborczych. 5 pozostałych „jedynkowiczów” to kandydaci bezpartyjni. Na drugim miejscu na liście jest 6 dziennikarzy po dwóch z Platformy Obywatelskiej, Ruchu Palikota oraz po jednym bezpartyjnym i SLD. Wśród „trójek” jest dwóch bezpartyjnych i po jednym z Platformy Obywatelskiej, UPR, Ruchu Palikota i PJN. Ciekawe, że na miejscach teoretycznie dających szanse na zdobycie mandatu czyli 1-3 nie ma żadnego przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości chociaż jeden bezpartyjny dziennikarz startuje z KW Prawa i Sprawiedliwości.

Na koniec sprawdziłem z których Komitetów Wyborczych startuje najwięcej przedsiębiorców i studentów.

 

Najwięcej osób deklarujących się jako przedsiębiorcy jest w Ruchu Palikota (19 proc.). Nieco mniej popularna jest Polska Jest Najważniejsza. Uważana za partię przedsiębiorców Platforma Obywatelska ma na swoich listach 13 proc. wszystkich startujących w wyborach przedsiębiorców.

 

Partią z której startuje najwięcej studentów jest Nowa Prawica Janusza Korwina-Mikke (25 proc.). Drugie miejsce zajmuje Polska Jest Najważniejsza (16 proc.) a trzecie Ruch Palikota (14 proc.) Słabiutkie zainteresowanie wystawianiem na listach studentów wykazują duże partie jak Sojusz Lewicy Demokratycznej (10 proc.), Platforma Obywatelska (9 proc.). Trzecia od końca z żenująco niskim wynikiem jest Prawo i Sprawiedliwość (2 proc.)

 

 
comments powered by Disqus