Ranking dziennikarzy na polskim Twitterze

Ostatnio trochę się bawię analizą sieci społecznych (SNA), a Twitter jest do tego wprost idealnym narzędziem. Od kilku lat prowadzę na moim koncie twitterowym listę polskich dziennikarzy (@dziennikarz/dziennikarze), która obecnie obejmuje 282  – znanych więcej lub mniej – dziennikarzy. Jest to na pewno najstarsza, a być może największa w polskim Twitterze lista zawierająca konta i twitty polskich ludzi mediów. Dzisiaj przeglądając dane analityczne pomyślałem: co mi tam,mam tych danych tyle, że można spokojnie zrobić ranking polskich dziennikarzy na Twitterze. Wyniki w niektórych przypadkach trochę mnie zaskoczyły.

Przeglądając ranking, który przygotowałem trzeba brać pod uwagę kontekst i zastrzeżenia, które przy każdym zestawieniu daje. Głównie chodzi o interpretację danych wg. których tworzone były rankingi. Cholerka, zdradziłem, że nie będzie jeden 🙂 Mój top należy traktować jako zabawę, a nie brać na serio. Co prawda dla osoby interesującej się dziennikarstwem czy mediami są tu cenne informacje np. kogo warto obserwować na Twitterze i dlaczego, ale może właśnie z tego powodu różne rankingi będą przydatne do różnych celów:-)

Dziennikarze na Twitterze są dość widoczną grupą (wśród grup zawodowych). Może bardziej aktywną są PRowcy czy merketingowcy, ale z pewnością dziennikarze sa – podobnie jak to ma miejsce na świecie, grupą bardziej wpływową od pozostałych. Są jeszcze politycy i celebryci. Pierwsi w PL w większości wypadków stają się fanami mediów społecznościowych tuż przed wyborami, by później zapaść w sen zimowy. Chlubnymi wyjątkami od tej zasady są Agnieszka Pomaska (@pomaska) z Platfromy Obywatelskiej, Marek Jurek (@marekjurek) z Prawica Rzeczpospolitej czy Radosław Sikorski (@sikorskiradek) którzy od grubo ponad roku cały czas twittują i zdobyli tym całkiem liczną rzeszę obserwujących. Nie zawsze z grona swoich politycznych przyjaciół. Celebrytów nie śledzę, zresztą w większości przypadków nie mają wiele ciekawego do powiedzenia, albo prezentują poziom, który toleruję gdy zdarzy się, że piję piwo w wiejskiej knajpie (patrz Zbigniew Hołdys – @zbigniewholdys).

Wracając jednak do dziennikarzy. Moja lista – jak wspomniałem wcześniej zawiera ich blisko 300. Są to różne osoby i o różnym statusie w sensie zawodu dziennikarza. Wybór jest mój, więc nie wszystkim może się podobać 🙂 i wynika on trochę z mojego postrzegania definicji tego zawodu. Przede wszystkim część osób może być zdziwiona obecnością niektórych postaci jak np. Kataryna (@katarynaaa) czy Piotrek Waglowski (@vagla). Żadna z tych osób o ile mi wiadomo nie jest zatrudniona, albo nie pracuje na zlecenie redakcji (jak m.in. zawód dziennikarza definiuje Prawo Prasowe), ale ze względu na ich twórczość – w tym wypadku w internecie – oraz wpływ tej twórczości na nas jako społeczeństwo, moim zdaniem powinno się ich traktować jak dziennikarzy. Są też osoby, które albo bardzo długo pracowały jako dziennikarze (skromny przykład mojej osoby @dziennikarz) albo od czasu do czasu pełnią taką funkcję pisząc czy występując w telewizji w roli publicysty jak np. Eryk Mistewicz (@erykmistewicz). Zakładam też, że moja lista jest niekompletna, to znaczy nie obejmuje wszystkich dziennikarzy, którzy mają konta na Twitterze.

Dość już ględzenia, przejdźmy do pierwszego rankingu, z punktu widzenia analizy sieci społecznych najważniejszego 🙂

TOP 20 najpopularniejszych polskich dziennikarzy

Kilka zdań wyjaśnienia: co to znaczy najpopularniejszych i gdzie najpopularniejszych?

Obok nazwy na Twitterze, która nieraz jest tożsama z imieniem i nazwiskiem,  jest kolumna „Degree”. Tak nazywa się jeden z parametrów w analizie sieci społecznych, który mówi ile dany obiekt (w SNA to węzeł) ma połączeń. Mówiąc bardziej ludzkim językiem ile osób obserwuje i ile dana osoba obserwuje kont z listy dziennikarz/dziennikarze. Im więcej osób obserwuje daną osobę oraz im więcej osób jest obserwowanych przez daną osobę tym jej Degree jest wyższe. Popularnie ten parametr można przełożyć na popularność czyli w dużym uproszczeniu im więcej osób nas zna i im więcej osób my znamy, tym jesteśmy popularniejsi (w sieci jak i realu :-)).

Uwaga! ten ranking powinno się czytać w następujący sposób: lista 20 najpopularniejszych polskich dziennikarzy, wśród dziennikarzy na Twitterze.

Ostatnia rzecz: dlaczego lista 20 najpopularniejszych dziennikarzy zawiera… 29 osób? Powód jest prosty: część osób ma taką samą liczbę punktów, czyli zajęli te same miejsca.

TOP 20 najaktywniejszych polskich dziennikarzy

Drugi i ostatni dzisiaj ranking zawiera listę dziennikarzy, którzy wysłali najwięcej twittów. Warto zauważyć, że o ile w przypadku poprzedniego rankingu wysoka lub niska pozycja tylko częściowo zależna jest od aktywności danej osoby w społeczności, tak tutaj sprawę mamy prostą. Dużo twittujesz, jesteś wyżej w rankingu.

Na koniec jak można obydwa rankingi wykorzystać. Pierwszy jest informacją dla dziennikarzy, którzy chcieliby w twitterowej społeczności zaistnieć. W taki przypadku powinni obserwować osoby z tej listy i w jakiś sposób zainteresować je, by te również je obserwowały.

Drugi z rankingów powinien zainteresować osoby, które chcą poznać co na różne tematy mówią dziennikarze. Obserwując tych, co najwięcej piszą np. Mikołaj Wójcik  (@mikolajwojcik) dowiemy się zdecydowanie więcej niż od Rafała Ziemkiewicza (@ziemkiewicz), który nie napisał jeszcze ani jednego twitta 🙂

Chcesz obserwować moją listę czyli czytać twitty polskich dziennikarzy? Wejdź na mój profil @dziennikarz i wybierz z listy listę @dziennikarz/dziennikarze

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi, pytania to albo w komentarzach, albo bezpośrednio na Twitterze @dziennikarz

 
comments powered by Disqus