Ranking najaktywniejszych dziennikarzy na Twitterze w 2015 roku

Liczba followersów, przyjęta jako miara popularności nic nie mówi o aktywności dziennikarza na Twitterze. To, że ktoś ma np. 100 tys. followersów wcale nie oznacza przecież, że często twittuje.  Tymczasem jednym z czynników dla których internauci obserwują wybrane konto dziennikarza jest liczba twittów i częstotliwość twittowania. Temu poświęcony jest mój kolejny wpis prezentujący polskich dziennikarzy na Twitterze.

Podobnie jak w przypadku liczby followersów, można na podstawie danych z Twittera stworzyć ranking, w tym wypadku aktywności dziennikarzy na Twitterze w 2015 roku. Biorę w nim pod uwagę liczbę opublikowanych na Twitterze twittów. Zanim do niego zajrzycie, polecam kilka moich uwag.

Ranking, a właściwie 4 rankingi,  obejmują dane z 2015 roku czyli od 1 stycznia 2015 roku do 31 grudnia 2015 roku. Wyjątkiem jest liczba wszystkich twittów konta, która prezentuje dane z całego okresu istnienia konta na Twitterze.  Datę tą dla wybranego dziennikarza można sobie sprawdzić w odpowiedniej kolumnie („dataUtworzeniaKonta”).

Wspomniane 4 rankingi:

 1. ranking liczby tweetów napisanych od początku posiadania konta na Twitterze
 2. ranking całkowitej liczby twittów napisanych w 2015 roku
 3. ranking średniej liczby twittów publikowanych dziennie od początku istnienia konta
 4. ranking średniej liczby twittów publikowanych dziennie w 2015 roku.

Zanim przejdziemy do omówienia sposobu obliczania rankingów, przyjrzyjmy się danym o całkowitych liczbach wysłanych tweetów, bo są one imponujące.

 • 5 mln 074 tys. 748  – tyle twittów napisali wszyscy dziennikarze znajdujący się na liście dziennikarzy na polskim Twitterze od początku używania Twittera przez każdego z nich.
 • 3.6 – twittów dziennie napisał statystyczny dziennikarz od początku istnienia jego konta na Twitterze.
 • 1 mln  573 tys. 854 – a tyle dziennikarze napisali tylko w 2015 roku.
 • 6.1 – twittów napisał statystyczny dziennikarz w 2015 roku.
 • 75 proc.  – tylu średnio dziennikarzy napisało w 2015 mniej niż 7 twittów dziennie.

Widać wyraźnie, że w roku 2015 aktywność dziennikarzy była dużo większa niż w latach poprzednich. To oczywiście  wynik dwóch kampanii wyborczych i wyborów, oraz ogólnie napiętej sytuacji w naszym kraju. Prawdopodobnie też – chociaż tego nie liczyłem, ale widać na tzw. „oko”, tak duży wzrost jest też efektem sporej aktywności dziennikarzy sportowych.

Teraz kilka słów wyjaśnienia skąd liczby w poszczególnych rankingach.

 1. ranking liczby tweetów napisanych od początku posiadania konta na Twitterze – tu sprawa jest prosta: jest to liczba wszystkich twittów, które są dostępne na koncie konkretnego dziennikarza. UWAGA: nie uwzględnia ona twittów skasowanych (Twitter nie udostępnia takiej informacji)
 2. ranking całkowitej liczby twittów napisanych w 2015 roku – ta liczba jest wynikiem różnicy pomiędzy całkowitą liczbą twittów na koniec 2015 roku (zmienna „wszystkichTwittow”) a liczbą twittów na początku 2015 roku (zmienna „liczbaTwittowPocz2015”).
 3. ranking średniej liczby twittów publikowanych dziennie od początku istnienia konta – to liczba będąca wynikiem dzielenia liczby wszystkich twittów na koniec 2015 roku i liczby dni jaka upłynęła od założenia konta do dnia 31 grudnia 2015 roku. Wynik został zaokrąglony do liczb całkowitych.
 4. ranking średniej liczby twittów publikowanych dziennie w 2015 roku – analogicznie jak w przypadku punktu 3, tylko z uwzględnieniem danych z 2015 roku czyli: wynik  dzielenia liczby twittów w 2015 roku przez 365 dni.

Tabela z danymi aktywności dziennikarzy na Twitterze w 2015 roku uporządkowałem wg. średniej liczby twittów publikowanych dziennie w 2015 roku, bo to pokazuje, którzy dziennikarze byli najbardziej aktywni – przynajmniej w pisaniu twittów – w ubiegłym roku.

Ciekawostką jest to możliwość zobaczenia części dziennikarzy, którzy skasowali część swoich twittów w roku 2015. Widać to gdy posortujemy kolumnę „wzrostTwittow2015”. Rekordzist…ka skasowała ponad 400 twittów. Sporo :-).

Część kont w tej kolumnie ma wpisane „NA”. Są to te konta, które zostały dodane do listy dziennikarzy po 1 stycznia 2015 roku, nie ma dla nich danych z 1 stycznia 2015 roku, a więc nie można obliczyć ich wyników dla ubiegłego roku.

Z rzeczy, które mogą zaskoczyć, to brak liczby twittów i tym samym średniej dla 2015 roku Samuela Pereiry. W ubiegłym roku Pereira zrobił coś, czego powodu nie rozumiem 🙂 czyli usunął konto i po kilku dniach je przywrócił. Chyba jednak z nieco zmienionym loginem (screenName). W związku z tym pewnie byłoby możliwe odtworzenie jego wzrostów w ubiegłym roku, ale to naprawdę kupa roboty (przeglądanie kilkuset plików), dlatego uznałem, że nie warto. Jego culpa 🙂

Jeszcze raz, tu znajdziecie: ranking aktywności dziennikarzy na Twitterze w 2015 roku. Poszczególne rankingi można zobaczyć porządkując (sortując) odpowiednie zmienne (kolumny). Sortowanie jest bardzo proste: wystarczy kliknąć na niewielką ikonkę, która jest przy każdej nazwie kolumny.

Zapraszam do komciów: tu albo na Twitterze @dziennikarz

 

 

 
comments powered by Disqus