Kto wywołał największe reakcje na Twitterze podczas debaty w Parlamencie Europejskim?

Wczorajsza debata w Parlamencie Europejskim na temat zmian w Polsce była oczywiście żywo komentowana w polskich mediach i to zarówno tych tradycyjnych jak i społecznościowych. Poświęciłem 15 minut i popatrzyłem sobie na nią z punktu widzenia, z jakiego nikt w naszym kraju na nią nie patrzy czyli, reakcji jakie  wywołała na Twitterze. Wyniki nie są może jakoś gigantycznie zaskakujące, ale ciekawe.

W trakcie debaty występowało kilkunastu mówców, ja miałem ten komfort, że mogę sobie dobrać – już na drugi dzień, tych, którzy wydaje się, że wywołali największy oddźwięk czyli Beatę Szydło, Fransa Timmermansa, Syeda Kamalla i Petra Macha. Dwóch ostatnich wywołało sporo reakcji, bo obydwoje bronili stanowiska Polski, ale na różny sposób. Pierwszy, brytyjski eurodeputowany Syed Kamall – po prostu przekonywał, że w Polsce nie doszło do naruszeń prawa i że rząd PiS ma prawo do zmian. Drugi ogłosił, że „Jest Polakiem” co spotkało się z falą przychylnych komentarzy w Polskim internecie.

Dane o liczbie twittów w których występowały nazwiska całej trójki pobrałem bezpośrednio z Twittera. Są to twitty, które zostały opublikowane 19 stycznia 2016 między godziną 16 a 20.

Z danych wykonałem cztery statystyki, których wyniki są na wykresach poniżej. Pierwsza to porównanie liczby twittów w których występowało nazwisko konkretnego eurodeputowanego.

Twitty z nazwiskiem eurodeputowanego w tresci

Widać wyraźnie dwie rzeczy, że największe reakcje wzbudzili dwa najwięksi oponenci: Szydło i Timmermans. Tu zaskoczenia nie ma. Natomiast w drugim przypadku, widać, że akcja czeskiego eurodeputowanego Petra Macha wzbudziła – zapewne pozytywne – reakcje i to o wiele większe niż w przypadku broniącego jak lew, polskiej premier – eurodeputowanego brytyjskiego Kamalla.

Druga statystyka to liczba unikalnych autorów  w poszczególnych grupach. Mówi nam ona ile osób komentowało wybraną osobę.

ile osob komentowało debatę w Parlamencie Europejskim

Kolejność jest w taka sama, chociaż można zauważyć, że różnica pomiędzy Timmermansem a Machem nieznacznie się zmniejszyła.

Dwie ostatnie statystyki przedstawiają ile twitty z odpowiednimi nazwiskami wywołały reakcji na Twitterze. Przez reakcję rozumiem: retweet albo dodanie do Favorites (Ulubione).

Pierwsza to liczba rettwitów, gdzie zaskakująco czeski eurodeputowany Mach prawie zrównuje się z premier Szydło, a Kamall z Timmermansem.

Liczba rettwitów twitów z nazwiskami polityków

Można z tego wyciągnąć dwa wnioski: Czech ewidentnie został zauważony a  dotyczące go twitty chętnie przesyłane dalej. Drugi wniosek dotyczy Fransa Timmermansa. Twitty o nim ewidentnie nie podobały się na tyle, by je rettwitować.

No i ostatnia ze statystyk czyli liczba favów twittów z nazwiskami polityków.

liczba favów twittów polityków

Można powiedzieć, że sytuacja jest podobna jak w przypadku retweetów chociaż przewaga Szydło nad Machem większa, podobnie jak Timmermansa nad Kamallem.

 

 

 
comments powered by Disqus