Kobiece imiona w nazwach ulic w Polsce

Bawię się ostatnio katalogiem ulic, bazą prowadzoną przez Główny Urząd Statystyczny w ramach rejestru TERYT. Jako, że dzisiaj Dzień Kobiet to BiqData opublikował fajne badanie „Mapa stolicy. Zobacz, gdzie patronkami ulic są kobiety„. Nie będę gorszy :-), więc zadałem sobie proste pytanie: ile polskich ulic ma kobiety za patronki?

W katalogu znajdują się 256 tys. 852 ulice. Sporo. Wyłuskanie ręczne kobiet patronek jest możliwe, ale trwałoby pewnie do przyszłorocznego Dnia Kobiet, dlatego musiałem sobie wymyślić jakiś sposób.

W katalogu ulic występują dwie zmienne: Nazwa_1 i Nazwa_2. Pierwsza zawiera Nazwisko patrona, druga jego imię. Niestety gdyby tak było dokładnie, to byłoby za prosto, dlatego urzędnicy nadający nazwy ulic postanowili nieco utrudnić sprawę podając np. w zmiennych inne elementy występujące w nazwach np. tytuł („prof.”, „św.” etc.), drugie imię etc. Z drugiej jednak strony chwała urzędnikom za to, że nazwy ulic są podane w formie odmienionej, co baaaardzo ułatwia sprawę.

Sam algorytm okazał się dość prosty:

  1. Wyszukaj w zmiennej Nazwa_1 wszystkie wystąpienia, gdzie wyraz kończy się na „i” lub „y”, czyli np. „Marii” albo „Anny”.
  2. Usuń te, które składają się z więcej niż 1 wyrazu, czyli wszystkie typu „Marii Magdaleny”

Punkt 2 algorytmu wprowadza pewną niedokładność, bo przykładowa „Maria Magdalena” z pewnością była kobietą, a więc jako patronka powinna być uwzględniona. Świadomie jednak zdecydowałem się na takie uproszczenie z prostej przyczyny: to nie doktorat, więc nie chciałem poświęcać za dużo czasu. Poza tym nawet uwzględniwszy dwuczłonowe nazwy, ogólna liczba patronek znacząco się nie zwiększy.

Komputer zabuczał i po chwili miałem 2887 nazw ulic w których występują kobiece imiona (156 unikalnych), co stanowi 1.1 proc. wszystkich (256 tys.852) nazw ulic w Polsce. Czy to dużo czy mało? Oczywiście mało.

Na koniec zrobiłem ranking popularności imion i graficznie przedstawiającą go chmurkę. Wynika z niego, że z kobiecych imion najczęściej w nazwach ulic występuje imię „Maria” (1065 razy). Potem długo, długo nic i „Eliza” (305 razy). Trzecie miejsce to „Zofia” (175 razy).

Poniżej chmurka z imionami i na koniec dla ciekawskich pełny ranking imion.

kobiece Imiona w nazwach polskich ulic

 

No i na koniec: wszystkim dziewczynkom, dziewczynom i kobietom w dniu ich święta: po prostu szczęścia.

 

 
comments powered by Disqus